Чи передається рак товстої кишки до дітей

У більшості випадків колоректальний рак не вважається спадковим і ніяк не пов’язаний із тим, що ви могли успадкувати мутовані гени від одного з близьких родичів.

Сучасні дослідження раку товстої кишки засвідчили, що відсоткове співвідношення причин, які спричинили появу пухлини, має такий вигляд:

  • 60-70% випадків є спорадичними;
  • 20-30% випадків є сімейними;
  • 5-10% випадків є спадковими.

Спорадичний колоректальний рак

У більшості випадків рак має спорадичний характер. Тобто спочатку у вашому організмі немає мутованих генів або будь-яких аномальних змін, але згодом, через вік або під впливом певних негативних факторів, вони з’являються.

Спорадичний рак товстої кишки має такі характеристики:

  • Притаманний пацієнтам старшої вікової групи (понад 50 років).
  • Немає чіткого сімейного патерну.
  • Немає спадкової генної мутації.

Сімейний колоректальний рак

Члени сім’ї можуть демонструвати подібну поведінку з точки зору того, що вони їдять, рівня своєї активності та впливу навколишнього середовища. Це може призвести до аналогічних ризиків розвитку колоректального раку. Коли в сім’ї є «група ракових захворювань» або кілька членів сім’ї хворіють на рак, він вважається сімейним.

Дуже важливо знати, чи був у кого-небудь у вашій родині діагностований рак, який тип раку і в якому віці. Ваш ризик розвитку онкологічного захворювання збільшується залежно від того, наскільки ви близькі і в якому віці їм було поставлено діагноз.

Якщо у вас або у кого-небудь із біологічних родичів (особливо першого ступеня споріднення) був діагностований рак до 60 років, ваш ризик може бути подвоєний.

Щоб убезпечити себе, проконсультуйтеся з лікарем про методи скринінгу колоректального раку та необхідну частоту проходження тестів у вашому випадку. Для цього можуть використовуватися: колоноскопія або тести на виявлення прихованої крові в калі.

Спадковий колоректальний рак

У невеликому відсотку випадків рак товстої і прямої кишки можуть бути спадковими, спричиненими успадкованою генною мутацією. Надзвичайно важливо знати, чи є ваш випадок колоректального раку спадковим, тому що:

  • Це може допомогти вам зрозуміти причину появи пухлини.
  • Це допоможе визначити, чи схильні ви до ризику розвитку інших видів раку.
  • Це покаже, чи можуть інші члени сім’ї піддаватися ризику розвитку раку.

Типи спадкового колоректального раку

Існує кілька поширених синдромів спадкового раку товстої кишки. Ось найпоширеніші:

  • Синдром Лінча або спадковий неполіпозний рак товстої кишки. Є найпоширенішим генетичним синдромом, пов’язаним із колоректальним раком. Люди із синдромом Лінча схильні до підвищеного ризику розвитку інших видів раку і потребують частішого скринінгу та спостереження.
  • Сімейний аденоматозний поліпоз (САП). Це друга за поширеністю форма спадкового колоректального раку. САП зустрічається в одного з 10 000 осіб і виявляється зростанням від сотень до тисяч поліпів (передракових) у товстій кишці, часто в ранньому віці. За відсутності лікування, ризик розвитку колоректального раку при САП становить 100%.
  • MutYH-асоційований поліпоз. Виникає через мутацію гену MutYH. Наявність цього захворювання може означати дещо вищий ризик раку товстої кишки і необхідність більш ранньої колоноскопії.
  • Синдром Пейтца-Єгерса. Це спадкове захворювання, яке, хоча й трапляється рідко, призводить до зростання поліпів, появи темних плям і підвищеного ризику розвитку деяких видів раку. У пацієнтів наявна мутація в гені STK11/LKB1, і їхнім кровним родичам необхідно пройти тестування.

Отримати кваліфіковану та більш детальну консультацію про спадкові ризики розвитку колоректального раку ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD у Києві.