Оздоблення підлоги у виробничих приміщеннях і на складах, тобто там, де спостерігається інтенсивний людський потік і робота колісної техніки, передбачає застосування міцного і довговічного матеріалу.
Цим критеріям відповідає промисловий лінолеум, який демонструє максимальні якості у своєму сімействі: високу щільність, велику вагу, стійкість до навантажень і механічних пошкоджень. Досягаються такі характеристики спеціальними добавками в складі, а також захисним шаром. Значну роль відіграє і базова підкладка, що містить високоміцні листи.
Лінолеум промисловий часто плутають із комерційним, проте це неідентичні матеріали. Комерційний лінолеум призначений для пішохідних навантажень різної інтенсивності, але на рух техніки не розрахований. Навіть якісне укладання не врятує від руйнівної дії коліс, що проявляється у витягуванні матеріалу, утворенні бульбашок, які згодом рвуться. Найінтенсивніше цей процес відбувається в зонах активного переміщення техніки, переважно в місцях поворотів-розворотів. У той час як промисловий лінолеум пристосований до цього режиму експлуатації.
Класифікація
Промисловий лінолеум має 3 категорії міцності, що відрізняються прийнятими навантаженнями:
- 41 категорія. Для виробництв малої інтенсивності, з максимальним навантаженням на поверхню до 10 тонн, де працівники більшу частину часу проводять у сидячому положенні — швейні, радіомонтажні, електротехнічні цехи, підприємства харчової та фармацевтичної промисловості.
- 42 категорія. Для виробничих цехів середньої інтенсивності, де пересувається безліч людей і епізодично використовується ручний або механічний транспорт.
- 43 категорія. Найміцніший і найдовговічніший лінолеум з усіх існуючих, практично, межа сучасних технологій. Відповідно, і найдорожчий. Витримує багатотисячні потоки людей, роботу навантажувального і подібного транспорту. Підходить для складів і цехів з постійним застосуванням транспортних механізмів. Крім механічного впливу, стійкий до дії хімікатів, тому його залюбки використовують у лабораторіях і відповідних виробництвах. За структурою це гомогенний лінолеум. Для отримання характеристик, необхідних для конкретних умов, під лінолеум 43 класу стелять спеціальні підкладки.
Типорозміри
Промислові покриття існують і у вигляді звичних рулонів, і у вигляді плит. Рулони випускають довжиною 25 метрів і шириною 1-2 метри.
Мінімальна товщина промислового лінолеуму — 3 мм. ПВХ-різновид — 4 мм; натуральний лінолеум: для середніх навантажень — 3,2 мм, для високих навантажень — 4 мм.
Лінолеум у плитках — модульне покриття, що збирається за принципом пазла. Товщина для середніх навантажень — 5 мм, для високих навантажень — 7 мм.
Види промислового лінолеуму
Матеріал ділиться на дві великі категорії: гомогенний і гетерогенний.
Гомогенний
Однорідний по всій товщині, складається з монолітної основи ПВХ і зміцнювальної захисної плівки товщиною 1,5-3 мм. Порівняно з гетерогенними видами, захисна плівка тонша і менш міцна. Але плюсом гомогенного лінолеуму є те, що малюнок не стирається і не втрачає чіткості протягом усього часу експлуатації.
Гомогенний лінолеум надзвичайно міцний і стійкий до стирання, витримує транспортні навантаження до 20 тонн.
Виробники пропонують всього три варіанти декору:
- одноколірний, при цьому вибір кольорів досить широкий;
- імітація мармурової поверхні;
- імітація різнобарвної крихти.
Вартість гомогенного лінолеуму досить різна і визначається вмістом наповнювачів. Що більший відсоток наповнювача по відношенню до основного матеріалу, то нижча ціна, але також нижча і якість, то швидше лінолеум стирається, кришиться і розтріскується.
Візуально визначити вміст наповнювачів можна, зігнувши шматочок лінолеуму. Наповнювачем виступає вапно, і якщо на згині явно видно чітку білу смугу, значить, зразок насичений ним, і якість такого матеріалу невисока.
Гетерогенний
Багатошаровий лінолеум, до складу входить:
- Захисна плівка.
- Малюнок.
- Спінений ПВХ.
- Склополотно.
- Гідроізолююча підкладка.
Таким чином, малюнок розташований в окремому шарі, а не пронизує всю товщу матеріалу. І це найвразливіше місце гетерогенного лінолеуму. Згодом захисний шар стоншується і стирається, а за ним руйнується малюнок, на місці якого залишається неприваблива біла пляма. Захисний шар у кілька разів товщий, ніж у гомогенного лінолеуму, тому гетерогенний служить довше.
Виготовляють промисловий лінолеум із:
- Полівінілхлориду.
- Гуми.
- Натуральних компонентів.
Гумовий і натуральний мають найбільшу міцність, тому використовуються в приміщеннях з високими механічними навантаженнями на поверхню. ПВХ-лінолеум оптимальний для вологих приміщень.
Переваги та недоліки
Серед переваг:
- Міцність на розтягнення, розрив і тертя, стійкість до стирання. У промислового лінолеуму ці показники максимальні.
- Теплоізоляція і звукоізоляція. Матеріал досить товстий, тому добре тримає тепло і не пропускає звук.
- Безпека. Матеріал не слизький, що зводить до мінімуму падіння і виробничий травматизм.
- Пожежна безпека. Промисловий лінолеум не горить і відповідає сучасним критеріям пожежної безпеки.
- Витримує вплив високих температур.
- Хімічна стійкість. Виробники гарантують, а відгуки користувачів підтверджують стійкість до технічних рідин і хімічних речовин.
- Легкий монтаж. Укладання промислового лінолеуму не складніше роботи з побутовими покриттями. Приміщення площею 100 м² можна покрити лінолеумом за кілька годин.
- Забруднення легко усуваються.
- Довговічність — служить 25-30 років.
- Помірна вартість. За таких високих показників міцності це відносно недороге і довговічне покриття.
Основним мінусом є обмежений вибір варіантів декоративного оздоблення. Пояснюється це двома факторами. По-перше, сфера застосування. Виробничі цехи і склади, заводські коридори та офіси не потребують яскравого ефектного дизайну, тому виробники не зацікавлені у випуску подібних моделей. По-друге, промисловий лінолеум розрахований на активну експлуатацію, зокрема з використанням транспортних засобів. При цьому зберегти первинний зовнішній вигляд практично неможливо. Тобто основа покриття зберігається, а верхній шар потроху втрачає декоративність. Це стосується і гомогенних матеріалів, фактура яких спотворюється внаслідок нерівномірного стирання.
Вибір промислового лінолеуму
Щоб грамотно вибрати лінолеум на виробництво, відмовившись від непотрібних властивостей, потрібно визначити основні моменти:
- Чи планується виключно пішохідне навантаження, чи передбачається переміщення транспорту — візків, рохлей, навантажувачів.
- Якої ваги транспорт буде переміщатися по покриттю.
- Рівень вологості в приміщенні, як часто лінолеуму доведеться контактувати з водою.
- Передбачувані додаткові навантаження (крім руху пішоходів і техніки): падіння іскор під час зварювання, важких предметів, контакт із хімічними середовищами тощо.
Попередній аналіз необхідний через те, що в категорію виробничих входять приміщення різного призначення. Цех зі складання годинників або складної електроніки, цех забою на м’ясокомбінаті та цех цегельного випалу — все це виробничі приміщення, але навантаження на поверхню буде неоднаковим. Чітке знання технічних особливостей виробництва допоможе визначити оптимальний тип лінолеуму.
Куди не рекомендується укладати промисловий лінолеум
Від цього типу покриття слід відмовитися, якщо:
- техніка, що працює в цеху, важить понад 20 тонн;
- рохлі та візки оснащені металевими колесами, які рвуть навіть найміцніший лінолеум.
- часто переміщуються волоком масивні предмети;
- основа насичена маслом — технічним або тваринним.
Поради з укладання
Укладання рулонного різновиду не відрізняється від укладання побутового лінолеуму. Очищену поверхню змащують клеєм, а зверху притискають підлогове покриття. Шви закладають шнурами із запаюванням.
Плитковий лінолеум вимагає зовсім іншого підходу до монтажу. Укладання передбачає створення спеціальної підкладки — зазвичай коркової. Моделі з наявною підкладкою можна відразу з’єднувати замком Click, розташованим на торцях. Клей у цьому разі необов’язковий, але його застосування підвищує надійність фіксації.
Властивості промислового лінолеуму дають змогу замінювати ним бетонні підлоги, керамічну плитку, полімерні розчини. Разом з тим, це привабливий зовні матеріал, до того ж недорогий.
Оставить коммент.