Ослаблення Гольфстріму: що буде з кліматом

Наукові дослідження, що ведуться у різних куточках світу, сходяться на думці, що тепла течія Гольфстрім, яка значною мірою впливає на кліматичні умови Європи, впродовж останніх десятиріч сповільнює свій рух.

Як пише UALENTA, це відкриття, зроблене вченими Потсдамського університету. Яких наслідків потрібно чекати від колапсу Гольфстріму?

Що відомо?

Зі шкільного курсу географії кожному відому, що Гольфстрім – тепла течія у Атлантичному океані, що значною мірю впливає на циркуляцію водних мас та кліматичні умови Західної Європи. Аналіз історичних даних та спостережень, які сьогодні здійснюють вчені у різних куточках світу, дають підставу для невтішних висновків. Адже течія, яка має величезне значення для регулювання погодних умов та підтримки екосистем Атлантики, дійсно стала рухатися повільніше.

Беручи до уваги той факт, що саме Гольфстрім є одним з основних факторів, що перешкоджає проникненню холодних повітряних мас на територію Європейського континенту, вчені намагаються прогнозувати можливі масштаби наслідків такого явища. На їх думку, територія Великої Британії та Скандинавії дійсно можуть зазнати значного зниження температури повітря в зимовий період. Окрім цього, уповільнення Гольфстріму може стати причиною суттєвого підвищення рівня моря, що омиває східне узбережжя Америки. При найгіршому сценарії розвитку подій, Флорида ризикує бути затопленою.

В чому причина?

Віддаючи данину справедливості, зауважимо, що Гольфстрім уже не вперше в історії людства призупиняє свій хід. Якщо вірити історичним документам, минулого разу це сталося понад 700 років тому та призвело до Малого льодовикового періоду, що приніс в Європу справжню екологічну катастрофу.

А чому саме тоді зупиняв свій рух Гольфстрім? За нормальних умов, біля узбережжя Гренландії температура води знижується. Холодні маси води спускаються на глибину, формуючи зворотну протитечію до тропіків. За умов підвищення глобальної температури починають активно танути льодовики, що призводить до зниження її щільності. Отже, Європа не отримує звичного тепла.

Поглиблені дослідження вчених показують, що об’єктивних підстав до паніки з приводу кліматичних змін поки що не відзначається. Але, беззаперечно, людству давно пора переглянути своє відношення до використання природних ресурсів рідної планети та вжити заходів, що зможуть перешкодити глобальному потеплінню.