Існує безліч сільськогосподарських культур, але відстань не користується великою популярністю. Тим часом це чудове джерело олії та біопалива.
Найближчий родич капусти радує відмінною врожайністю і в середній смузі, так що спробувати варто. Якщо ви досвідчений фермер: тонкощів і особливостей у вирощуванні ріпаку багато.
Умови
Ріпак ділиться на ярий та озимий. Перший висівають навесні, другий восени. Він переживає зиму — більше, похолодання потрібне йому для нормального розвитку. Погуглить насіння озимого ріпаку і переконайтеся самі.
Якщо зима безсніжна, температура повинна опускатися нижче -15⁰. Якщо товщина снігового покриву щонайменше 5 сантиметрів, посіви можуть витримати і -25⁰. Влітку температура не повинна перевищувати 30⁰. Основна загроза посадкам – весняні заморозки, крижана кірка та затоплення.
Ріпаку потрібно багато води. Ідеально підходить вологий глинистий або суглинистий нейтральний грунт, багатий на поживні речовини.
Рослина не можна садити після інших хрестоцвітих, соняшнику, буряків через подібні хвороби. Повинне пройти щонайменше чотири роки, інакше посіви заразяться. Навпаки, добрі попередники — зернові, а також багаторічні трави. Можна просто залишити поле порожнім (так званий «пар»). Після ріпаку можна садити практично все, особливо пшеницю: рослина дає багато поживної маси.
Зайнята ріпаком площа не повинна перевищувати 20% структури полів, інакше шкідники та хвороби все знищать.
Посадка
Перед посадкою ґрунт потрібно підготувати за допомогою сільськогосподарської техніки. Виняток — якщо залишилося менше двох тижнів до сівби або якщо ґрунт легкий і схильний до ерозії. Тяжкі ґрунти доведеться обробляти в обов’язковому порядку. Ріпак вимагає рівного поля з дрібнокомкуватою землею, тому поверхню доведеться розрівняти.
Основні добрива — фосфор та калій. Першого треба 2,5–3,5 кіло на центнер майбутнього врожаю, другого – 4–6 кг на кожний центнер насіння. Якщо в ґрунті мало сірки, магнію, бору, марганцю, молібдену, міді, цинку або кобальту, доведеться вносити їх некореневі підживлення (сірку в основне добриво). Азот теж важливий (5-6 кг на центнер урожаю), але основну масу вносити потрібно навесні, інакше посадки переростуть і не зможуть пережити зиму.
Ріпак сіють за 95-110 днів до настання морозів за допомогою звичайної зернової сівалки. Оптимальне заглиблення 2-3 сантиметри. Переважно засівати гібриди. Дуже важливо дотримуватись термінів: якщо з’ясувати занадто рано, доведеться користуватися регуляторами росту, якщо пізно, ріпак не встигне набрати потрібну масу (5–8 листків на втечу, діаметр кореневої шийки 7–10 мм, висота втечі 2 см).
Оставить коммент.